Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

2024

 

Agnieszka otrzymała finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach grantu OPUS25 pt. Wielopoziomowość, chiralność, odwracalność i polimorfizm superstruktur fibryli amyloidowych. Serdecznie gratulujemy!

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

2023

Nowe projekty badawcze naszych doktorantek finansowane w ramach Incjatywy Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Z radością informujemy, że Ola Kołodziejczyk i Asia otrzymały finansowanie z Research Support Module w ramach "Inicjatywy Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (ID.UJ). Ola wykona eksperymenty w ramach projektu: "Niezwykłe wzmocnienie ramanowskiej aktywności optycznej włókien amyloidowych oraz ich stanów.", natomiast Asia będzie realizować projekt: "Badanie wpływu karotednoidów na strukturę fibryli białkowych oraz białek natywnych". Gratulujemy!

2023

Wsparcie projektu Oli Wajdy w ramach Incjatywy Doskonałości UJ

Projekt Ola Wajdy uzyskał finansowanie w konkursie Laboratoria Młodych (Edycja 3) zorganizowanego w ramach działań Wydziału Chemii UJ w programie strategicznym Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim. Głównym celem projektu jest zbadanie polimorfizmu i stabilności chiralnych włókien amyloidowych otrzymanych z białek odpadowych. Gratulucje Olu!

 

2023

Nasza grupa w Japonii

Obok innych konferencji w tym roku, uczestniczyłyśmy w 19th International Conference on Chiroptical Spectroscopy CD 2023, które odbyła się w dniach 17-21.09.2023 r. w Hiroszimie (Japonia). Ola Orlef została nagrodzona za zaprezentowany poster zatytułowany „Polymeric micelles as a nanocarrier for astaxanthin aggregates – chiroptical spectroscopic studies”. Gratulujemy Olu!

Agnieszka była również gościem prof. Masashi Unno na Uniwersytecie Saga w Japonii, gdzie wygłosiła wykład zatytułowany Sensing chirality in supramolecular systems.

2023

Kolejna obrona doktorska w grupie SC

8 września odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej Zuzanny Majki zatytułowanej: "Phenotypic and chemical changes in the adipose tissue in atherosclerosis and obesity analyzed using Raman techniques and complementary methods" spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez recenzentów prof. Joannę Chwiej (Akademia Górniczo-Hutnicza), dr hab. Macieja Ptaka (Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych, PAN) oraz dr hab. inż. Jakuba Surmackiego (Politechnika Łódzka). Recenzenci wnioskowali o wyróżnienie rozprawy, co zostało jednogłośnie zaakceptowane przez Komisję Doktorską. Serdecznie gratulujemy!

 

2023

Wyróżenienie wystąpienia Asi

Członkinie naszej grupy w składzie: Natalia Hachlica, Asia Mazurkiewicz, Ola Kołodziejczyk oraz Ola Orlef aktywnie uczestniczyły w X Łódzkim Sympozjum Doktorantów Chemii, które odbyło się w dniach 18-19.05.2023 r. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Doktorantki zaprezentowały trzy komunikaty ustne i  poster. Asia otrzymała wyróżnienie za przedstawiony komunikat ustny.

                                                        Gratulujemy!

2023

Nasza praca zdobyła złoto!

Zdobyliśmy pierwsze miejsce (kategoria gold) w konkursie WITec Paper Awards 2023 za naszą publikację pt. "The distinct phenotype of primary adipocytes and adipocytes derived from stem cells of white adipose tissue as assessed by Raman and fluorescence imaging". Wyróżnione zostały najlepsze publikacje w dziedzinie biologii komórkowej, biomineralizacji i rozwoju urządzeń fotonicznych, które zawierają wyniki uzyskane przy użyciu mikroskopu WITec

Więcej informacji o konkursie tutaj

                                                        Link do publikacji tutaj.

2023

Realizacja projektu Nawa

W czerwcu, Ola Kołodziejczyk i Ola Orlef odbyły dwutygodniowy staż na Uniwersytecie w Coimbrze (Portugalia) w ramach współpracy z Profesorem Igorem Revą i Profesorem Pedro Simõesem z Grupy Computing and Materials. Staż odbył się w ramach bilateralnego, polsko-portugalskiego projektu badawczego NAWA "Organizacja, rozpoznawanie i selekcja chiralna w układach lek-liposom badana za pomocą spektroskopii chiralnej i modelowania molekularnego". Podczas pobytu nasze doktorantki poznały podstawy dynamiki molekularnej oraz obliczeń kwantowo-chemicznych. Projekt umożliwił poszerzenie horyzontów nie tylko w zakresie metod obliczeniowych, ale także poznanie portugalskiej kultury oraz kuchni.

W lipcu, Pedro Santos i Tiago Ferreira (doktoranci z Uniwersytetu w Coimbrze) odbyli dwutygodniowy staż w naszej grupie. W trakcie pobytu poszerzyli swoją wiedzę z zakresu spektroskopii chiralooptycznych oraz zdobyli doświadczenie w pomiarach układów chiralnych, w szczególności z użyciem techniki VCD. Poza nauką była to również świetna okazja do zwiedzenia Krakowa i poznania lokalnych atrakcji.

2023

Patent Oli Wajdy

Ola Wajda została współautorką patentu pt. Sposób określania stanu biochemicznego koncentratów krwinek czerwonych z zastosowaniem spektroskopii absorpcyjnej w podczerwieni.

Więcej informacji o patencie możesz znaleźć na stronie.

Gratulujemy!

2023

Trzecie miejsce dla Aleksandry!

Ola Wajda po raz kolejny stanęła na podium! Tym razem zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach o Puchar Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Narciarstwie Alpejskim.  Rywalizowała w slalomie gigancie kobiet (kategoria Pracownicy).

 

 

2023

Gość Wydziału Chemii

7 marca nasze laboratorium odwiedził profesor Tohru Taniguchi (Uniwersytet Hokkaido, Japonia). Podczas swojego pobytu Tohru zaprezentował wykład pt. Determining the Stereochemistry and Conformation of Natural Products and Synthetic Chiral Molecules by Vibrational Circular Dichroism Spectroscopy w ramach cyklu Seminariów Wydziałowych na Wydziale Chemii UJ. Więcej informacji na stronie.

 

 

2023

Najlepsza narciarka!

Z radością informujemy, że Ola Wajda zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Wydziału Chemii o puchar Dziekana Prof. dr hab. Wojciecha Macyka w ramach I edycji Mistrzostw Uniwersytetu Jagiellońskiego w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Startowała w slalomie gigancie kobiet.

Gratulujemy! Powodzenia w kolejnych rywalizacjach!

 

2023

Nadanie stopnia doktora

W poniedziałek 16 stycznia 2023 r. Kasia Sitarz odebrała dyplom doktorski! Uroczystość odbyła się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Promowani doktorzy złożyli przysięgę doktorską w języku łacińskim, a następnie odebrali dyplomy z rąk swoich promotorów.

Serdecznie gratulujemy!

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

2022

Kolejny projekt badawczy finansowany w ramach Inicjatywy Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Z przyjemnością informujemy, że Ola Orlef otrzymała finansowanie z Research Support Module dla Doktorantów w ramach "Inicjatywy Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (ID.UJ). Ola będzie prowadziła badania w ramach projektu: "Badanie agregacji związków powodujących brązowienie tłuszczu w niechiralnych i chiralnych micelach".

 

2022

Pedro i Tiago odwiedzili Kraków w ramach projektu bilateralnego NAWA

W październiku, Pedro Santos i Tiago Ferreira z Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia) odbyli dwutygodniowy staż w naszej Grupie w ramach współpracy polsko-portugalskiego projektu badawczego NAWA pt. "Organizacja, chiralne rozpoznawanie i chiralna selekcja w układach lek-liposom badane za pomocą spektroskopii chiralnej i modelowania molekularnego".

2022

Doktorat Wdrożeniowy

Agnieszka otrzymała finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie Doktorat Wdrożeniowy, VI edycja, pt. "Prototyp reaktora przepływowego do analizy in situ reakcji chemicznych z odczynnikami chiralnymi".

 

 

2022

Konferencje 2022

Aktywnie uczestniczyliśmy w licznych konferencjach, w tym 18th International Conference on Chiroptical Spectroscopy (CD2022), 7th International Conference on Vibrational Optical Activity (VOA7) oraz 27th International Conference on Raman Spectroscopy (ICORS2022). Podczas VOA7 Ola Wajda otrzymała nagrodę PCCP Book Prize za najlepszy komunikat  zatytułowany "Polymorphism of amyloid fibrils studied using chiroptical spectroscopies combined with microscopic methods" (voa7). Ponadto Agnieszka została zaproszona do International Steering Committee VOA (voa). Serdecznie gratulujemy!

2022

Nasz artykuł w Progress in Lipid Research! IF=14.673 i MNiSW=200

Z przyjemnością informujemy, że nasza praca "Raman studies of the adipose tissue: Current state-of-art and future perspectives in diagnostics" została opublikowana w Progress of Lipid Research (IF=14.673 i 200 punktów ministerialnych). Ze względu na aktualnie gorący i interesujący temat, praca została opublikowana na stronie głównej Uniwersytetu Jagiellońskiego (tutaj).

                                                        Cały artykuł dostępny jest tutaj.

2022

Nowe projekty badawcze finansowane w ramach Inicjatywy Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Z radością informujemy, że Natalia i Asia otrzymały finansowanie z Research Support Module w ramach "Inicjatywy Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (ID.UJ). Natalia wykona eksperymenty w ramach projektu: "Badanie stanów prefibrylarnych amyloidów metodami chiralooptycznymi", natomiast Asia będzie realizować projekt: "Białka jako efektywne nośniki umożliwiające transport karotenoidów do adipocytów". Gratulujemy!

 

2022

Nasz artykuł w Chem Commun! IF=6.065 i MNiSW=200

Z przyjemnością informujemy, że nasza praca "Formation of carotenoid supramolecular aggregates in nanocarriers monitored via aggregation-sensitive chiroptical output of enantiopure (3S,3'S)-astaxanthin" została opublikowana w czasopiśmie Chemical Communication (IF=6.065 i 200 punktów ministerialnych).

                                                        Artykuł dostępny jest tutaj.

2022

Zuza i Krzysztof rozpoczęli projekt NAWA

W lipcu, Zuza i Krzysztof odbyli dwutygodniowy staż na Uniwersytecie w Coimbrze w ramach współpracy z profesorem Igorem Revą i profesorem Pedro Simõesem z Grupy Computing and Materials w ramach dwustronnego polsko-portugalskiego projektu badawczego NAWA "Organizacja, chiralne rozpoznawanie i chiralna selekcja w układach lek-liposom badane za pomocą spektroskopii chiralnej i modelowania molekularnego."

2022

Staż w ramach Erasmus+

W styczniu, Luca Colautti z zespołu profesora Cristiano Zonty (Uniwersytet w Padwie, Włochy) odbył 4-miesięczny staż w naszej grupie. Jego badania koncentrowały się na syntezie i badaniu widm chiralooptycznych kompleksów kobaltu i cynku z ligandem aminotrifenolanowym.

2022

Zuza otrzymała grant Preludium!

Z przyjemnością informujemy, że Zuza, decyzją Narodowego Centrum Nauki, otrzymała wsparcie finansowe na realizację projektu PRELUDIUM 20 zatytułowanego "Mikrobiom jelitowy versus okołonaczyniowa tkanka tłuszczowa: badania z użyciem obrazowania ramanowskiego".

Celem projektu jest zbadanie wpływu mikrobiomu jelitowego na okołonaczyniową tkankę tłuszczową (PVAT) z punktu widzenia rozwoju chorób kardiometabolicznych. W naszych wieloaspektowych badaniach wykorzystane zostaną zarówno modele mysie, jak i funkcjonalny model PVAT in situ. Główną techniką badawczą wykorzystaną w badaniu będzie spektroskopia Ramana. Stan mikrobiomu jelitowego zostanie zbadany za pomocą sekwencjonowania nowej generacji (NGS). Przypuszczamy, że mikrobiom jelitowy poprzez krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe wpłynie na PVAT i odwróci negatywny wpływ otyłości i insulinooporności spowodowanej dietą wysokotłuszczową. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Projekt będzie realizowany w latach 2022-2024 i otrzymał dofinansowanie w wysokości 208 345 zł. Gratulacje Zuza!
2022

Polsko-portugalski projekt badawczy!

Z radością informujemy, że na podstawie rekomendacji polsko-portugalskiej komisji konkursowej, Dyrektor NAWA podjął decyzję o finansowaniu naszego projektu we współpracy z profesorem Igorem Revą oraz członkami Computing and Materials Group w Chemical Process Engineering and Forest Products Research Centre na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii. Dzięki połączeniu doświadczeń dwóch grup badawczych, w projekcie zatytułowanym "Organizacja, rozpoznawanie chiralności i selekcja chiralna w układach lek-liposom badanych za pomocą spektroskopii chiralnej i modelowania molekularnego" będziemy charakteryzować strukturę molekularną i organizację wybranych chiralnych biomolekuł, w szczególności chiralnych leków, w modelowych błonach (liposomach).  W ramach projektu każdy z członków odwiedzi w tym roku laboratorium Partnera podczas krótkich staży, aby poznać praktyczne zastosowanie metod badawczych, eksperymentalnych i obliczeniowych.

2022

Nasz artykuł w Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Reviews on Cancer! IF=10.68 i MNiSW=200

Z przyjemnością informujemy, że nasza praca "The impact of HPV infection on human glycogen and lipid metabolism - a review" została opublikowana w Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Reviews on Cancer (IF=10,68 i 200 punktów ministerialnych). Ze względu na wysoką rangę tematu oraz interdyscyplinarność pracy przy współpracy z dr hab. Sławą Szostek z Zakładu Molekularnej Mikrobiologii Lekarskiej, Katedry Mikrobiologii, Wydziału Lekarskiego CMUJ, praca została opublikowana na stronie głównej Uniwersytetu Jagiellońskiego (tutaj). Cały artykuł dostępny jest tutaj.

2022

Pierwsza obrona doktorska w grupie SC

13 października odbyła się publiczna obrona doktorska Kasi Sitarz. Jej interdyscyplinarna praca zatytułowana: "Zmiany genetyczne, epigenetyczne i fenotypowe w komórkach nabłonka szyjki macicy związane z zakażeniem wysokoongennymi HPV w procesie transformacji nowotworowej" spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez recenzentów prof. Halinę Abramczyk (Politechnika Łódzka) i prof. Beatę Biesagi (Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach) oraz publiczności. Biorąc pod uwagę mnogość zastosowanych technik: spektroskopowych, biochemicznych i molekularnych oraz interesujące wyniki, Recenzenci wnioskowali o wyróżnienie rozprawy, co zostało jednogłośnie zaakceptowane przez Komisję Doktorską. Brawo Kasiu. Gratulujemy!